top of page
  • admin

Lokálna kompresná kryoterapia

Updated: Oct 25, 2023

Na čo je dobrá a kedy je vhodné ju použiť? Všetko si postupne vysvetlíme v nasledujúcom článku.


Foto: Go Create Performance

Chladové procedúry s teplotou nižšou ako 0°C (-120 až -130°C) majú okamžitý efekt, keďže reakčná doba na chlad je kratšia. Počas chladovej terapie dochádza najskôr k vasokonstrikcií (zúženie ciev) s cieľom udržať teplo, činnosť srdca sa spomaľuje. Neskôr nastupuje vasodilatácia (rozšírenie ciev) s cieľom prekrviť organizmus a doplniť straty tepla – nahromadené katabolity sa rýchlejšie spracovávajú a činnosť srdca sa normalizuje.


Aplikácia chladu na zranenia muskulo-skeletálneho charakteru znižuje teplotu tkaniva, čoho výsledkom je zníženie bolesti, bunkového metabolizmu a svalového spazmu. Minimalizuje sa zápal a zlepšuje sa regenerácia po traume mäkkých tkanív.


Zápalová reakcia

Reakcia zápalu sa objaví po zranení. Je to lokálna odpoveď na úrovni tkaniva na zranenie a predstavuje mechanizmus, ktorým sa tkanivo hojí. Príznaky zápalu tkaniva môžu zahŕňať bolesť, sčervenanie, opuch, zvýšenie teploty a samozrejme zníženie funkcie. Zápal môže vzniknúť z oboch, akútnych zranení, akými sú podvrtnutie či vyvrtnutie, a chronických, akými sú artritída alebo tendinitída.


Terapeutický efekt ľadom

Kryoterapia alebo chladová terapia je bežný prostriedok používaný v liečbe zranení mäkkých tkanív. Chladová terapia ma vplyv na metabolizmus tkaniva, odpoveď bolesti a hemodynamiku, tak že pridáva na manažmente zápalovej odpovede. Bolo dokázané, že aplikácia kryoterapie znižuje prietok krvi do zraneného miesta a tak redukuje tvorbu edému. Opuch zraneného miesta je bežný a prispieva k obmedzeniu pohybu.


Kompresia

Je často používaná v spojení s kryoterapiou. Benefity kompresie sú: zlepšenie kontaktu medzi pokožkou a zdrojom chladu, väčšiu redukciu prietoku krvi do miesta bolesti a zvýšený izolačný efekt, ktorý ďalej redukuje teplotu tkaniva. Kompresia pomáha formovať edém, ktorý prichádza so zranením ako sekundárna mikrotrauma.


Účinky lokálnej kompresnej kryoterapie sú:

  • Analgetický

  • Redukcia opuchu

  • Zvýšenie lymfatickej drenáže (normalizácia toku lymfy)

  • Stimulácia hojenia tkanív


Kontraindikácie lokálnej kompresnej kryoterapie:

  • Porucha citlivosti

  • Porušenie kožného krytu (otvorené rany)

  • Dermatitída (kožný zápal)

119 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page