top of page
  • admin

Sme to čo spíme

Updated: Oct 25, 2023

Spolu s výživou a cvičením je dobrý spánok jedným z pilierov zdravia. Bez starostlivosti o spánok jednoducho nemôžete dosiahnuť optimálne zdravie.

Ako deti, tak aj dospelí s krátkym časom spánku majú tendenciu vážiť podstatne viac ako tí, ktorí majú dostatočný spánok. Krátke trvanie spánku je skutočne jedným z najsilnejších rizikových faktorov obezity. Jeho krátke trvanie ovplyvňuje nielen motiváciu k cvičeniu, ale aj hormóny a množstvo iných rozhodujúcich faktorov.


Preto, ak sa snažíte schudnúť, kvalitný spánok je absolútne rozhodujúci.Prečo zlepšiť váš spánok:

1. Dobrý spáči majú tendenciu jesť menej kalórií.


Štúdie ukazujú, že jednotlivci trpiaci nedostatkom spánku majú väčšiu chuť do jedla a majú tendenciu prijímať viac kalórií. Nedostatok spánku narušuje denné výkyvy hormónov chuti do jedla a predpokladá sa, že spôsobuje zlú reguláciu chuti do jedla. Patria sem vyššie hladiny ghrelínu, hormónu, ktorý stimuluje chuť do jedla, a znížené hladiny leptínu, hormónu, ktorý potláča chuť do jedla.

2. Spánok je dôležitý pre rôzne aspekty funkcie mozgu.


Dobrý spánok môže zlepšiť koncentráciu, produktivitu, kondíciu a teda aj výkon. Všetky z nich sú negatívne ovplyvnené nedostatkom spánku. Štúdia zistila, že krátkodobý spánok môže mať negatívny vplyv na niektoré aspekty funkcie mozgu do podobnej miery ako intoxikácia alkoholom. Na druhej strane sa preukázalo, že dobrý spánok zlepšuje zručnosti pri riešení problémov a zvyšuje výkon pamäte u detí aj dospelých.

3. Spánok zvyšuje atletický výkon.


V štúdii o basketbalových hráčoch sa preukázalo, že dlhší spánok významne zvyšuje rýchlosť, presnosť, reakčné časy a duševnú pohodu. Kratšie trvanie spánku bolo tiež spojené so zlým výkonom a funkčným obmedzením u starších žien. Štúdia s viac ako 2 800 ženami zistila, že slabý spánok súvisel s pomalšou chôdzou a väčšími ťažkosťami s vykonávaním každodenných činností.

4. Slabí spáči majú väčšie riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody.


Kvalita a trvanie spánku môžu mať zásadný vplyv na mnohé zdravotné rizikové faktory, o ktorých sa predpokladá, že vedú k chronickým ochoreniam vrátane srdcových chorôb. Z prehľadu 15 štúdií vyplynulo, že ľudia, ktorí nemajú dostatok spánku, majú oveľa väčšie riziko srdcových chorôb alebo mozgovej príhody ako tí, ktorí spia 7 - 8 hodín za noc.

5. Spánok ovplyvňuje metabolizmus glukózy a riziko cukrovky 2. typu.


Experimentálne obmedzenie spánku ovplyvňuje hladinu cukru v krvi a znižuje citlivosť na inzulín.V štúdii so zdravými mladými mužmi spôsobilo obmedzenie spánku na 4 hodiny za noc počas 6 nocí v rade príznaky pre diabetov. Tieto príznaky vymizli po jednom týždni so zvýšeným trvaním spánku.


Zlé návyky na spánok sú tiež silne spojené s nepriaznivými účinkami na hladinu cukru v krvi v bežnej populácii. U osôb, ktoré spali menej ako 6 hodín za noc, sa opakovane preukázalo zvýšené riziko cukrovky 2. typu.

6. Slabý spánok súvisí s depresiou.


Problémy duševného zdravia, ako je depresia, úzko súvisia so zlou kvalitou spánku a poruchami spánku. Odhaduje sa, že 90% ľudí s depresiou si sťažuje na kvalitu spánku. Slabý spánok je dokonca spojený so zvýšeným rizikom úmrtia samovraždou. Tí, ktorí majú poruchy spánku, ako je nespavosť alebo obštrukčná spánková apnoe, tiež vykazujú výrazne vyššiu mieru depresie ako pacienti bez nej.

7. Režim spánku zlepšuje vašu imunitnú funkciu.


Ukázalo sa, že dokonca aj malá strata spánku zhoršuje imunitné funkcie. Jedna veľká dvojtýždňová štúdia sledovala vývoj bežného prechladnutia po tom, čo ľuďom dali nosové kvapky so studeným vírusom. Zistili, že u tých, ktorí spali menej ako 7 hodín, bola takmer 3-krát väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich objaví nachladnutie, ako u tých, ktorí spali 8 a viac hodín. Ak často prechladnete, môže byť veľmi prospešné zabezpečiť, aby ste dostali aspoň 8 hodín spánku za noc. Môže tiež pomôcť jesť viac cesnaku.

8. Spánok ovplyvňuje zápalové reakcie vášho tela.


Slabý spánok súvisí so zápalovými ochoreniami čriev a môže zvýšiť riziko recidívy choroby. Je známe, že strata spánku aktivuje nežiaduce markery zápalu a poškodenia buniek. Slabý spánok je silne spojený s dlhodobým zápalom zažívacieho traktu pri poruchách známych ako zápalové ochorenie čriev. Vedci dokonca odporúčajú vyhodnotenie spánku, aby pomohli predpovedať výsledky u jedincov s dlhodobými zápalovými problémami.

9. Spánok ovplyvňuje emócie a spoločenské interakcie.


Strata spánku znižuje vašu schopnosť spoločenskej interakcie. Niekoľko štúdií to potvrdilo pomocou testov emocionálneho rozpoznávania tváre. Ľudia, ktorí nespali, mali zníženú schopnosť rozpoznávať prejavy hnevu a šťastia. Vedci sa domnievajú, že zlý spánok ovplyvňuje vašu schopnosť spoznať dôležité sociálne narážky a spracovávať emocionálne informácie.

65 views

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page